Edwin Van Troostenberghe

Edwin is al heel zijn leven een gepassioneerd schrijver. Zijn vader vocht aan het front, werd krijgsgevangen genomen en moest dwangarbeid verrichten in de Volkswagen fabriek in Duitsland. Hij kwam er getraumatiseerd uit en onderging er zijn leven lang nachtmerries van.

Tien jaar geleden ontwikkelde Edwin, samen met zijn zoon Thomas, een multimediaproject, waarbij hij 140 getuigen van de Tweede Wereldoorlog interviewde en op film liet vastleggen. Dit bezorgde hem een schat aan intrigerende verhalen. Die besloot hij te verwerken tot één grote romanreeks: Het Spergebied.

“Het begrip Sperrgebiet is afkomstig uit de Duitse taal. Het woord werd met name in de Tweede Wereldoorlog gebruikt door de Duitse bezetters om een gebied aan te duiden dat ontoegankelijk is gemaakt voor gewone burgers. Meestal gebeurde dit uit militaire overwegingen.

 Aangezien Duitsland een invasie over zee vanuit Engeland verwachtte, ontwikkelde het Duitse leger een verdedigingslinie, de Atlantikwall, langs vrijwel de gehele Noordzeekust van Europa. Dit impliceerde dat in een groot deel van de gebieden die daaronder vielen, de bewoners gedwongen werden te evacueren naar het achterland. Hun woonplaats was deel van een Sperrgebiet geworden.”   -Wikipedia

Het fantastische aan de reeks van Het Spergebied  is dat Edwin er geen droge opsomming van historische feiten van gemaakt heeft, integendeel, hij heeft het gebeuren geromantiseerd met respect voor de geschiedenis. Hierdoor leest zijn reeks als een film waarbij je als lezer meeleeft met de personages.  Ik vergelijk het een beetje met de televisiereeks “Band of Brothers” van Steven Spielberg.

“De roman is opgebouwd als een tv-serie, waarbij de lezer in 240 hoofstukken voortdurend in spanning wordt gehouden en afwisselend de verschillende personages volgt, van wie de levens onderling verweven zijn. Nog nooit werd in het Nederlands zo’n omvattende historische roman over deze periode geschreven. Wie dit leest kan zich voor altijd inleven in wat de oorlogsperiode voor die generatie heeft betekend.”  – Edwin Van Troostenberghe

Edwin Van Troostenberghe heeft een zeer aangename schrijfstijl en weet hoe hij de gevoelens en emoties van zijn personages kan uitlichten. Dit is een prachtige reeks die zich afspeelt aan de Vlaamse kust, voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog.

Samen met StoryLand zal hij elk jaar twee boeken uit deze reeks lanceren.

 

Het voorspel (eerste deel, verwacht mei, juni 2025)

In het eerste deel, HET VOORSPEL, dat zich afspeelt in de jaren voor de bezetting, legt Edwin de fundamenten voor het verhaal. De lezer maakt kennis met de families en personages. Hij voelt de spanningsvelden. Het guitige kereltje, Jules, dat uit de knijphanden van zijn moeder probeert te ontsnappen en niet in een strenge kolonie wil terechtkomen. De jonge leraar, Arthur, die niet kan wachten om voor de klas te staan, maar eerst nog zijn legerdienst moet doen. Vier pubermeisjes, klasgenootjes, die hun dromen met elkaar delen, doch van wie de wegen sterk uiteen zullen gaan. De strijd om het leiderschap tussen Gérard en Corneel, twee aartsrivalen in de jeugdbeweging… Op de achtergrond voelen de protagonisten de dreiging van de nakende oorlog. De prijzen stijgen, mensen beginnen te hamsteren en er wordt massaal gemobiliseerd.

 

Het Voorspel vormt, samen met de andere delen van Het Spergebied, een prachtige serie waar velen onder ons reikhalzend naar uitgekeken hebben. We zijn maar wat trots dat Edwin voor StoryLand gekozen heeft om dit pareltje uit te brengen?

 

Welkom bij StoryLand, Edwin.